Barbara Stenka „Sekundnik”

Wyd. „Literatura”

 

Piętnastoletnia Ara z trudem radzi sobie z bezwzględną codziennością niebezpiecznej dzielnicy. Nie wie, że największe kłopoty dopiero się zaczną. Gdy w tajemniczych okolicznościach znika matka Ary, dziewczyna decyduje się na ryzykowną akcję poszukiwawczą. W mrocznym labiryncie wewnętrznych strachów i barier towarzyszy jej Leon – rozgoszczony w życiu, odważny chłopak.
Czy Ara uratuje matkę i zmieni życie swojej rodziny? Co zastanie na końcu tej wyprawy? Jaką cenę zapłaci za próbę samodzielności?

Grażyna Bąkiewicz „1:0 dla Korniszonka”

Wyd. „Literatura”

Czarodziej Mietek musi się ukrywać. Chowa się w pokoju Korniszonka, swojego najlepszego przyjaciela. Żeby było bezpieczniej, przybiera postać chłopca – i teraz są dwa Korniszonki! Wyglądają identycznie, tylko ten udawany jest grzeczniejszy i jakby lepiej się uczy. Którego wolą rodzice? Czy prawdziwy Korniszonek, leń i cwaniak, ma w ogóle szanse wygrać z irytującym lizusem?
Dalsze losy chłopca, którego znacie z książki: Korniszonek!

Joanna Papuzińska „Mój tato”

Wyd. „Literatura”

 

Czy lubisz spacery z tatą? Asiunia i jej mały braciszek Tomek też je uwielbiają! Zwłaszcza wtedy, gdy tata pokazuje miejsca i opowiada własne historie z nimi
związane. Czasem są radosne, a czasem trochę smutne. Dzieci najbardziej lubią te o Powstaniu Warszawskim, bo tata mówi, że zawsze miał szczęście, chociaż czasem to trochę zabawne. Bo na przykład czy złamana ręka albo miejsce w szpitalu pod stołem to szczęście, czy pech?
Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w Powstaniu Warszawskim wszystko było inne niż dziś, koniecznie zajrzyj do tej książki.

Paweł Wakuła „Na tropie sześcioptaka”

Wyd. „Literatura”

 

Nie znosi nieekologicznych wandali, niezałatwionych spraw i kiepskich żartów. Wszystkie niestety się zdarzają w przyrodzie, także tej bardziej leśnej, czyli w środowisku naturalnym leśniczego Piątka. Szczęśliwie, podczas swych codziennych wędrówek natyka się on także na piękne zjawiska: łany turzycy, bajkowe młaki czy intrygujące oczy pewnej Klotyldy. Z miejsca się w niej zakochuje i ze zdwojoną energią walczy o lepsze jutro dla siebie i Doliny Bagiennej Trawy! Żeby jeszcze ten sześcioptak dał się wreszcie ucapić!

Paweł Wakuła „O czym szumi las”

Wyd. „Literatura”

 

Audiobook

Leśniczego Piątka już nic w życiu nie zdziwi – ani jąkający się niedźwiedź brutalny żądający miodu, ani całkiem zwyczajny kot, który nagle zaczyna mówić, ani to, że na herbatkę wpadają do niego skrzat i szczurek. Piątek ma zbyt dużo obowiązków, żeby rozmyślać o niezwykłych mieszkańcach lasu: pilnuje przecież porządku, odstrasza kłusowników i próbuje odszukać sześcioptaka. Czy zwierzęta i inne stworzenia zamieszkujące Dolinę Bagiennej Trawy przyjmą nowego leśniczego z otwartymi ramionami… to znaczy, hm… łapkami?

Audiobook czyta Jarosław Boberek.

Grzegorz Gortat „Muszkatowie”

Wyd. „Literatura”

 

Kiedy Muszkatowie mogą wreszcie odetchnąć od uciążliwej opiekunki – w drzwiach ich domu zjawia się tajemniczy gość. Wieloimienny jest aniołem, ciapowatym i mocno nie na czasie z obecnymi realiami. W dodatku ma alergię na kłamstwo (co objawia się kichaniem i mocno utrudnia mu życie w dzisiejszym lekko zakłamanym świecie) i misję do wykonania – ma pomóc, tylko nie wie konkretnie komu. Natychmiastowo budzi sympatię wesołego rodzeństwa Muszkatów, zaraz też pakuje się wraz z nimi w poważne tarapaty. Czy dadzą radę mafijnej szajce? Czy nadprzyrodzone umiejętności Wieloimiennego się przydadzą? I co na to wszystko jego Szef?

Renata Piątkowska „Wszystkie moje mamy”

Wyd. „Literatura”

 

Wszystkie moje mamy to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki.

Barbara Ciwoniuk „Ania”

Wyd. „Literatura”

 

Powieść Ania znalazła się wśród dziesięciu książek wyróżnionych nominacją do nagrody „Książka Roku”, przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY. Ma znakomicie nakreślonych bohaterów, dynamiczną akcję, mądre i ważne przesłanie. Młodzi dojrzewają tu do trudnych moralnie wyborów, dorośli — strzegą zasad, które dają im siłę i mądrość. […] Ania to powieść etycznie gęsta, ale i bardzo przejrzysta. Mówi czytelnikom: dom tworzą ludzie; ponosimy odpowiedzialność za tych, których kochamy i którzy nas kochają.

Magdalena Zarębska „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali. O tym kiej Maciek Szpyrka cuzamen ze starzikiym  wandrowali”

Wydawnicwo BIS

 

Książka po polsku i po śląsku! Dwujęzyczne wydanie opowiadania o Maćku, którego mama przywiozła na cały dzień do dziadków mieszkających w Nikiszowcu. Dziadek, emerytowany górnik, włożył galowy mundur i wybrał się z wnukiem do fotografa, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie obeszło się bez niespodziewanych perypetii, a spacer po Nikiszowcu stał się okazją do rozmowy o pracy w kopalni oraz pokazania charakterystycznych miejsc zabytkowej dzielnicy Katowic.
Barwnie ilustrowana przez Dorotę Rewerendę-Młynarczyk opowieść o Nikiszowcu powinna się znaleźć w każdej bibliotece i „w kożdym cimerku”.

Anna Łacina „Miłość pod psią gwiazdą”

Wyd. „Nasza księgarnia”

 

Czy pełna kompleksów licealistka może zaimponować najbardziej interesującemu chłopakowi w szkole? Jak nie przegapić prawdziwej miłości, która kryje się nie tam, gdzie jej szukamy? Magda i Andrzej – oboje niepewni własnej wartości. Ich drogi krzyżują się przypadkiem. Czy to, co się między nimi zdarzyło, pomoże im odnaleźć samych siebie? Jaką rolę w ich życiu odegra pewien pies? A nawet dwa psy?
„Miłość pod Psią Gwiazdą” to opowieść o poczuciu winy, a także szukaniu, chwytaniu, utracie i znajdowaniu miłości.

Przeczytaj fragment

Opublikowano za zgodą wydawcy.

Aleksandra Polewska „Wielkie małe kobietki”

Wyd. „Czerwony Konik”

 

Zbiór opowiadań o dzieciństwie słynnych kobiet. Jak dorastały Agata Christie, Coco Chanel, Edith Piaf, Audrey Hepburn oraz Maria Skłodowska-Curie? Skąd wzięły się ich pasje i zainteresowania, jak zaczęły się ich kariery? Autorka w pięciu ciepłych opowiadaniach zdradza tajemnice z życia małych bohaterek. Całość wzbogacona jest notkami biograficznymi, z których czytelnicy dowiedzą się, gdzie kończą się fakty a zaczyna literacka fikcja. Inspiracja dla każdej młodej damy zamierzającej dokonać w przyszłości wielkich rzeczy.

Agnieszka Tyszka „Zosia z ulicy Kociej”

Wyd. „Nasza Księgarnia”

 

„Zosia z ulicy Kociej” to przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. W czwartej części poznamy dziadka Dionizego i kociego arystokratę Diogenesa mieszkającego w beczce, spróbujemy barszczyku z pierniczkami o AMORACIE MYSZOWYM oraz odkryjemy, jak Buka stała się choinką i jakie wigilijne przesłanie dla świata ma Polikarp z akwarium.

Ponuraki, drżyjcie! Zosia nie pozwoli Wam się nudzić!

Przeczytaj fragment

Opublikowano za zgodą wydawcy.

Grażyna Bąkiewicz „A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta”

Wyd. „Literatura”

 

Dzieci Karola Scheiblera codziennie przeżywają mnóstwo przygód. Uwielbiają siedzieć pod stołem podczas uroczystej kolacji i słuchać o jakiejś kolei żelaznej i potężnym carze z Rosji. Grać na pianoli i przypatrywać się, jak tata montuje wynalazek na dachu – piorunochron! Gonić po podwórku z fajerką i podglądać budowę nowoczesnej fabryki. „Wasz tata buduje nowoczesną Łódź” – mówi mama z dumą. I dzieci od razu zapominają, że niektórzy mówią o nim… diabeł.

Małgorzata Kur „Król zwierząt”
Wydawnictwo BIS
Kuba zastanawiał się, do jakiego zwierzęcia mógłby porównać swojego tatę. Czy tata jest jak lew?
Tata pracuje w domu i opiekuje się młodszą siostrą Kuby, sprząta i gotuje obiady. Mama jest wiecznie zapracowana, często wyjeżdża i na nic nie ma czasu. Zastanawiając się tak, chłopiec dochodzi do wniosku, że ma supertatę, który może się równać z prawdziwym królem zwierząt.

Sarah Lean „Mój pies Bezdomny”
Wydawnictwo BIS

Gdy Cally spostrzega swą zmarłą mamę w dzień urodzin taty
(kiedy to, tak się składa, przypada pierwsza rocznica jej śmierci), jasną, wyraźną i rzeczywistą, jak wszystko dookoła, nikt jej nie wierzy. Wkrótce potem Cally zostaje uznana w szkole za osobę, która wszystko psuje, przyjaciółki odwracają się od niej, a ojciec zmusza rodzinę do przeprowadzki. Wszystko w życiu dziewczynki zdaje się walić.
Cally postanawia milczeć. Bo czy jest sens mówić, skoro nikt cię nie słucha? Jedyną poza Cally istotą, która widuje zmarłą, jest bezpański pies, wilczarz. Pojawia się zawsze wtedy, gdy ukazuje się mama Cally. Czy Cally zdoła, milcząc, przekonać kogokolwiek, że mama dalej jest z nimi i że wielki, kosmaty pies o srebrnoszarej sierści powinien zamieszkać właśnie u nich?

Joanna Wachowiak „O czym nie śniło się dorosłym”
Wydawnictwo BIS
Zabawne, ciepłe i pogodne opowiadania, których bohaterem jest przedszkolak Bartek. Bartek miewa niezwykle barwne i obfitujące w przygody sny. Zwykle mają one związek z tym, co się zdarzyło w przedszkolu i w domu, o czym rozmawiał z rodzicami i z kolegami, z jego marzeniami i obawami. Spotyka więc w swoich snach czarownicę Babę Łamagę, jest posiadaczem pięknej dżdżownicy Lusi, której zazdroszczą mu wszystkie dzieci, pies rozmawia z nim ludzkim głosem, a mama zyskuje dodatkową parę rąk. Staje się też Bartek w snach kamieniem, ptakiem, a nawet – niestety – strażakiem. Każde opowiadanie pozostawi czytelnika z uśmiechem na twarzy.

Iwonna Buczkowska „O doboszu drewnianym ludku, który mieszkał w ogródku”

Wydawnictwo BIS

 

Opowieść o ogrodowym drewnianym ludku, który przez całe lato stał dumnie na klombie podziwiany przez ludzi, a  na zimę został schowany do komórki wraz z innymi nieprzydatnymi zimą sprzętami. Samotny i niepewny swego losu Dobosz może liczyć tylko na towarzystwo rodziny rozbrykanych myszek, na które kiedyś spoglądał z góry. Teraz jednak dzięki nim uczy się bliskości, współodczuwania, rozumienia innych, dzielenia się i pomagania w potrzebie. Uczestnicząc w przygodach, radościach i smutkach mysiej rodziny, poznaje przyjaźń, dzięki której jego życie znów staje się piękne.

Joanna Wachowiak „Opowiastki dla małych uszu”
Wydawnictwo BIS

Przyjazne, zabawne i pouczające opowiadania, których z pewnością chętnie wysłuchają wszystkie małe uszy:

  • o króliku, który nie mógł spać we własnej norze i szukał miejsca, gdzie mu będzie wygodniej;
  • o pszczółkach, mrówkach i motylach, które chciały, żeby nigdy nie zachodziło słońce;
  • o myszy, która chciała fruwać tak jak nietoperze;
  • o żabce, która postanowiła wskoczyć na księżyc;
  • o szczęśliwym dniu wiewiórki;
  • o biedronce, która ze wszystkiego się cieszyła, i jej sąsiadce, która zawsze była niezadowolona;
  • o biednych myszkach, które miały prawdziwy skarb;
  • o ślimaku, który z nikim nie umiał się bawić.

Piotr Patykiewicz „Samotnica”
Wydawnictwo BIS
Trzej koledzy – Szufla, Pawian i Karoten – w czasie ferii zimowych nudzą się przy trzepaku, narzekając na bezśnieżną zimę. Od przechodzącego przez podwórko zbieracza złomu dostają szamański bębenek i wtedy okazuje się, że jeden z nich ma niezwykłe umiejętności posługiwania się tym instrumentem. Transowy rytm bębenka przenosi chłopców do skutej lodem, śnieżnej i mroźnej krainy, gdzie będą musieli sobie radzić z surową przyrodą, przystosować się do sposobu życia i zwyczajów nieprzyjaźnie nastawionego do obcych miejscowego plemienia, nauczyć się porozumiewać z istotami, których wcześniej sobie nawet nie wyobrażali.
Pasjonująca książka fantastyczno-przygodowa!

Nadine Walter „Tajemnice pani Holly”
Przekład Justyna Kuczerka-Moszczyńska
Wydawnictwo BIS

 
Minikryminał odpowiedni jako jedna z pierwszych samodzielnych lektur, ale też doskonały do głośnego czytania. Diana i Antoś mieszkają w sąsiedztwie opustoszałego domu, w którym straszy. Wprowadza się tam nowa sąsiadka – tajemnicza rudowłosa pani w czarnym płaszczu i kapeluszu, której towarzyszy czarny kot. Antoś i Diana nabierają pewności, że sąsiadka jest czarownicą. Śledząc ją, przeżywają przygody mrożące krew w żyłach. Postanawiają jednak za wszelką cenę pozbawić czarownicę złych mocy. Tym bardziej że okazuje się, iż niebezpieczeństwo grozi ich nieświadomej niczego mamie…

Marta Berowska „Usypianki. Sto bajek”
Wydawnictwo BIS

Zbiór króciutkich, ciepłych i pogodnych bajeczek o żabkach, motylach, biedronkach, świerszczach, pszczółkach, ptaszkach, kózkach, owieczkach, a niekiedy także o dzieciach.
Doskonałe do usypiania w pogodnym nastroju!

Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”

Jan Brzechwa „Rzepka”

Wyd. Bajka

 

Nowości w  serii „Cacko z dziurką”, w której Bajka wydaje niewielkich rozmiarów antologie klasyków polskiej literatury dziecięcej w opracowaniu graficznym współczesnych mistrzów ilustracji. Do „Kaczki-dziwaczki” wyczarowanej przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka dołączą: „Paweł i Gaweł” z ilustracjami Adama Pękalskiego oraz „Rzepka” zilustrowana przez Jonę Jung.

Dorota Gellner

„Mysia orkiestra”

Wyd. Bajka

 

Będzie gratka dla fanów twórczości Doroty Gellner!

Zbzikowani bohaterowie, zwariowane historie, zaskakujące puenty, świetne rymy i jedyne w swoim rodzaju ilustracje Emilii Dziubak. Po prostu must have niejednego przedszkolaka!

Magda Wosik i Piotr Rychel

„Agencja z o.o.”

Wydawnictwo Bajka

 

Magda Wosik i Piotr Rychel zapraszają czytelników do „Agencji z o.o.”. Za jej drzwiami czekają dwaj nietuzinkowi detektywi: Kot w Półbutach i Kapitan Wilk na Tropie. A wraz z nimi niesamowite przygody, humor i oczywiście zadania do rozwiązania!!!

Małgorzata Strzałkowska i Piotr Fąfrowicz

„Zielony, Nikt i ktoś”

Wydawnictwo Bajka

Każdy chciałby mieć takiego przyjaciela jak Zielony. Wrażliwego, empatycznego, gotowego na każde wezwanie. To dzięki niemu Nikt pokonał lęk przed nieznanym i postanowił wyjść ze swej bezpiecznej, choć nudnej kryjówki w starej wyschniętej studni. Po raz drugi przyjaciele spotkali się w książce „Zielony, Nikt i gadające drzewo” – pełnej alegorii opowieści o sensie życia. Teraz ich przyjaźń zostanie poddana kolejnej próbie. Nikta paraliżuje strach, który odbiera mu sen i radość życia… Zielony wyrusza więc na ratunek.
„Zielony, Nikt i ktoś” to mądra, pięknie zilustrowana i bardzo krzepiąca bajka o tym, że strach ma wielkie oczy, a zarazem ostatnia już część trylogii o Zielonym i Nikcie autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej i Piotra Fąfrowicza.

Joanna M. Chmielewska

„Muszla”

Wydawnictwo Bajka

 

„Muszla” to pięknie ilustrowana przez Agnieszkę Żelewską bajka o przyjaźni i tęsknocie, a jej bohaterowie, smok Jędrek i bociek Felek z pewnością podbiją serca nie tylko małych czytelników.