W zadaniu 2, zatytułowanym „Moja mama to…, mój tata to…” i wyznaczonym przez jednego z naszych patronów medialnych – serwis czasdzieci.pl, Kluby musiały przeprowadzić w swojej szkole, klasie czy grupie ankietę na temat: „Gdybym miał porównać swoją mamę albo tatę do jednego z bohaterów literackich, to która byłaby to postać i dlaczego?” Następnie klubowicze musieli wybrać trzy najciekawsze z udzielonych odpowiedzi i przesłać je do nas. Nadesłanym odpowiedziom mogła towarzyszyć także forma graficzna (plakat, ilustracja).

Zadanie to było oczywiście związane z Dniem Matki, który obchodziliśmy w maju i Dniem Ojca, który przypada właśnie dziś! W związku z tym Tatom składamy serdeczne życzenia, a wszystkich zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi pracami nadesłanymi przez Kluby Małego Książkomaniaka.

SP 141 (Klub Mole książkowe)

Gdybym miał porównać swojego tatę do jakiegoś bohatera literackiego, to byłby to Ambroży Kleks z książki ,,Akademia Pana Kleksa”, ponieważ mój tata tak, jak Pan Kleks jest bardzo miły, sympatyczny oraz świetnie gotuje. Ponadto jest pomocny w wielu sytuacjach. Gdy czegoś nie rozumiem z zadanych prac domowych zawsze mogę na niego wtedy liczyć. Dobrze i spokojnie mi wszystko wytłumaczy. Mój tata, tak jak Pan Kleks, potrafi stworzyć coś z niczego (chociaż może nie dosłownie;-)) Nie martwi się nigdy za wiele, ponieważ zawsze ma jakiś pomysł na rozwiązanie trudności. Mimo, że czasem zachowuje się jak dziecko, jest to człowiek poważny i godny zaufania. Pomaganie innym sprawia mu ogromną przyjemność oraz nikomu nigdy nie życzy źle. Jest wyjątkowo cierpliwy i miły, zawsze radosny i uśmiechnięty.

Swoją mamę porównałabym do Maryli Cuthbert z ,,Ani z Zielonego Wzgórza”. Moja mama, tak jak Maryla, jest osobą obowiązkową, sumienną, o surowych zasadach, żadnej decyzji nie podejmuje zbyt pochopnie, zawsze musi najpierw wszystko dokładnie przemyśleć, przeanalizować. Bardzo troszczy się o nasz dom i czasem aż do przesady dba o porządek. Za moje przewinienia często mnie karze, ale uważam że w ten sposób chce mnie czegoś nauczyć. Moja mama, tak jak Maryla jest strasznie uparta i ciężko jest ją do czegoś przekonać. Nie okazuje zbyt często swych uczuć, ale to wcale nie znaczy, że ich nie ma. Potrafi zrozumieć czyjąś ciężką sytuację i jest empatyczna. Często rozumie moje problemy i martwi się o mnie.

Moja mama przypomina mi mamę Mikołajka, ponieważ tak jak ona jest bardzo miła i kochana. Gdy jestem chory bardzo się mną opiekuje. Gotuje mi pyszny rosół, który mogę zjeść w łóżku, podaje mi leki. Tak jak mama Mikołajka robi świetne desery, jednakże nie znosi gdy jej ktoś przeszkadza w kuchni. Lubi jak przychodzą do nas goście, a najbardziej ci zapowiedziani. Jest za to przeciwna zwierzętom w domu. Nie lubi gdy mój młodszy brat zaprasza do siebie kolegów, bo zazwyczaj zwiastuje to jakieś kłopoty.

SP 141 (Klub Bookstar)

SP 173 (Klub Od deski do deski)

Moja mama to Mama Muminka, ponieważ obie są poukładane i znajdują wyjście z każdej sytuacji. Obie też bardzo dużo sprzątają i gotują. (Tove Jansson „Opowiadania z Doliny Muminków”)

Mojego tatę przypomina Tytus z komiksu. Łączy ich to, że lubią podróżować i poznawać świat. Mają fantastyczne poczucie humoru. Obaj znajdują wyjście z każdej sytuacji. (Henryk Jerzy Chmielewski „Tytus, Romek i A’Tomek”)

Moja mama jest niczym Luthien Tinuviel – piękna, mądra i wytrwała – dokładnie tak jak w książce Tolkiena. (J.R.R. Tolkiena pt. „Silmarillion”)

SP 174 (Klub Książkopożeracze)

Klub Książkopożeraczy po przeprowadzeniu ankiety na temat: „Gdybym miał porównać swoją mamę albo tatę do jednego z bohaterów literackich, to która byłaby to postać i dlaczego?” wybrał, naszym zdaniem, najciekawsze odpowiedzi Mai Kryczki, Franka Białkowskiego i Oliwii Brzózki.

Oto wypowiedź Mai Kryczki: Moja mama jest podobna do mamy Kangurzycy z książki „Kubuś Puchatek” dlatego, że tak samo opiekuńcza i kochana jak Ona. Zawsze potrafi mnie rozbawić i rozweselić. Mój tata jest podobny do głównego bohatera książki „Piotruś Pan”, ponieważ tak jak On nigdy nie poddaje się, jest zawsze wesoły, zabawny i ma ciekawe pomysły.

Oto wypowiedź Franka Białkowskiego: Moja mama jest podobna do Kubusia Puchatka, ponieważ tak, jak on lubi słodycze. Zawsze jest uśmiechnięta. O przyjaciołach swoich pamięta. Jest słodziutka jak czekolada, u niej zawsze najcenniejsza rada. To jest właśnie moja mamusia, czyż nie podobna do Kubusia? Mój tata jest podobny do Doktora Dollitla, bohatera książki „Doktor Dollitle i jego zwierzęta”. Tak, jak on lubi zwierzęta, zawsze i wszędzie o nich pamięta. Jak tylko widzi głodnego pieska, można być pewnym, że zaraz nakarmi go. Ja bardzo kocham tatę mojego, na całym świecie nie ma lepszego.

Oto wypowiedź Oliwii Brzózki: Mój tata jest podobny do Kubusia Puchatka dlatego, że jest trochę tęższy, lubi słodycze, a zwłaszcza miód. Ma kolegów w różnym wieku, o których zawsze pamięta i bardzo lubi żartować.

SP 199 (Klub Czytające robaczki)

Moja mama przypomina mi Pippi Pończoszankę z książki Astrid Lindgren pt: „Pippi Pończoszanka”, ponieważ tak jak Pippi kocha przygody i zwiedzanie różnych miejsc. Uwielbia wszelakie zwierzęta i potrafi rozbawić mnie do łez. Czasami także musi postawić na swoim. Według mnie każdy, kto ją trochę głębiej pozna od razu bardzo ją polubi. (Natalia)

Moja mama przypomina mi Kasię z książki Miry Jaworczakowej pt: „Oto jest Kasia”, ponieważ kiedy urodził się jej młodszy brat była bardzo zazdrosna. Kazała znowu wozić się w wózku i karmić z butelki, bo chciała zwrócić na siebie uwagę mamy i znów być dla niej najważniejsza. (Matylda)

Moja mama przypomina mi Karolcię z książki Marii Kruger pt: „Karolcia”, ponieważ jest przyjacielska i troszeczkę szalona. Bardzo lubi przygody. Jest opiekuńcza i pomaga mi w kłopotach. Gdy była mała miała dużo przyjaciół z podwórka, z którymi przeżywała różne niesamowite przygody. Moja mama zawsze marzyła, że znajdzie taki sam koralik, jaki miała Karolcia. (Marta)

SP 199 (Klub Ekoczytacze)

Moja mama to Calineczka. („Calineczka”)

Mój tata to pilot. („Pilot i ja”)

Moja mama to czarodziejka. („Nasza mama czarodziejka”)

SP 199 (Klub Książkożercy)

SP 199 (Klub Tropiciele liter)

Mój tata jest jak Parzymot złoty z książki pt. „Smoczy jeździec” Cornelii Funke, dlatego że pali się do wszystkiego! Jak Parzymot. (Andrzej)

Moja mama jest podobna do Karolci, która miała magiczny koralik, ponieważ moja mama czasami mówi, co dzisiaj się stanie, a później tak jest. Poza tym piecze pyszne ciasta. Karolcia jest super!!! Tak samo jak moja mama. (Maja)

Mój tata jest jak Harry Potter, bo często czegoś szuka. (Staś)

SP 83 (Klub Białe kruki)

Moją mamę chciałem porównać do ciotki Agaty z książki pod tytułem „Karolcia”. Moja mama jest podobna do ciotki Agaty, ponieważ dużo sprząta, lubi jeść i przygotowuje pyszne potrawy, na przykład rosół, spaghetti i grzyby marynowane. Troszczy się o porządek w domu, dba o kwiaty. Codziennie rano przygotowuje mi kanapki i herbatę w butelce. Doceniam to, co codziennie robi dla mnie moja mama.

Ja moją mamę porównałbym do mamy z książki Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”, ponieważ również potrafi czarować. Jakiś czas temu, dzięki czarom mojej mamy na naszym łóżku powstał cały dom z poduszek ,koców i kołder. Poza tym, moja mama potrafi wyczarować najlepszy niedzielny obiad na świecie, a czasami zupełnie niespodziewanie wyczarowuje wymarzone przeze mnie prezenty.

Porównuję mojego tatę do Misia Uszatka, ponieważ jest bardzo przyjacielski, jak ten miś. Bardzo lubi zawierać nowe znajomości, a w dzieciństwie przeżywał różne przygody tak jak miś, o których teraz mi opowiada.

Szkoła Międzynarodowa (Klub Bookersi)

Oto 3 najciekawsze odpowiedzi z przeprowadzonej ankiety, która obejmowała klasy I-III z Międzynarodowej Szkoły Edukacji Innowacyjnej w Łodzi:

Mój tata przypomina mi Kubusia Puchatka, bo tylko by jadł i odpoczywał i ma brzuszek taki, jak Kubuś.;)

Moja mama jest jak mama z „Naszej mamy czarodziejki” – zawsze wyczaruje coś pysznego, potrafi mnie rozśmieszyć i wszystko potrafi uszyć.

Moi rodzice są czasami jak Kuba i Buba, bo ciągle się kłócą, ale babcia mówi, że „kto się czubi, ten się lubi”.

PM 192 (Klub Biedroneczki czytają książeczki)

Moja mama to wróżka Księżniczka. Moja mama jest podobna do wróżki Księżniczki z „Dzwoneczka”. Moja mama jest piękna i ma dobre serce i pomaga innym. (Madzia, wiek: 4,5)

Mój tata to strażak Sam. Jest bardzo dzielny i odważny. Potrafi naprawić wszystko. Jest bardzo mądry. (Staś S., wiek: 3,5).

Moja mama to Kopciuszek. Jest bardzo pracowita i dobra, pomaga innym i jest bardzo uczynna. Ma bardzo dobre serce. (Justyna, wiek: 4,5).

PM 200 (Klub Czytające kotki)

Wypowiedzi dzieci 3-letnich: Moja mama to…, mój tata to….

Lena: … Kopciuszek, bo jest do niej podobna i ma też żółte włosy. Moja mama także ma księcia, tatę. Kopciuszek poszedł na bal, zobaczyła księcia, a on ją zaprosił. Wróżka, która przyleciała dała Kopciuszkowi taką piękną, niebieską sukienkę. („Kopciuszek”)

Wiktorek: … dinozaur, bo wygląda tak samo jak dinozaur. Jest ogromny i silny. Lubię dinozaury. („Świat dinozaurów”)

Igorek: … Złotowłosa, bo ma długie, złote włosy. („Złotowłosa i trzy misie”)

PM 83 (Klub Przyjaciół Tupcia Chrupcia)

PM 14 (Klub Książkolubisie)