Czwarte zadanie dla Klubów Małego Książkomaniaka polegało na stworzeniu rankingu pięciu książek idealnych na jesienne wieczory:

Tygryski książkowe (SP nr 199 w Łodzi):

Moje najbardziej ulubione książki:

  • Basia i gotowanie
  • Basia i przyjaciele LULA
  • Lotta z Ulicy Awanturników
  • Nelka i piesek Fafik
  • Kłopot z Orzeszkiem

Ulubię całą serię książeczek o Basi. Lubię je, bo wszystkie są bardzo śmieszne. Najbardziej lubię Basia i gotowanie, bo jest fajna, były w niej kolorowe kluski… Tata Basi szukał puszki z pomidorami i przez przypadek wysypał mąkę na Franka. I zamiast Franka, mieli Franka Bałwanka…. Przy gotowaniu jest wesoło.

 

  1. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling
  2. „Elena z Avaloru” Disney
  3. „Nela i skarby Karaibów” Nela mała Reporterka
  4. „Tajemnice Zatoki Delfinów” Magda Podbylska
  5. „Operacja złoto” Jorn Lier Horst

Na pierwszym miejscu wybrałam Harrego Pottera, ponieważ ta książka nie ma obrazków i możesz sobie wyobrażać to co tam jest napisane – uruchamiasz swoją wyobraźnię. Jest tam dużo trochę strasznych historii, ale też śmiesznych i fajnych. Ta książka bardzo mnie wciągnęła, bo była bardzo ciekawa. Po przeczytaniu tej książki, jeśli masz dość dużą szczotkę to możesz udawać, że na niej latasz. A jak masz coś co przypomina różdżkę, to możesz udawać, że umiesz czarować.

 

Pięć książek, które mogę polecić każdemu na jesienną chandrę to:

  • Seria książek “Nela mała Reporterka” w tym „Nela na 3 kontynentach podróże w nieznane”
  • Seria książek “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” m.in. “Teatr z Lassem i Mają”
  • Seria książek “Szkoła trzęsiportków” in. “Rekin w basenie”
  • Seria książek “Przygody Detektywa Pozytywki”
  • Seria książek “Hania Humorek” m.in “Hania Humorek i tydzień na opak”

 

Polecam książki z serii Nela mała Reporterka o dziewczynce, która podróżuje po całym świecie i przeżywa wiele ciekawych przygód. Nela poznaje interesujących ludzi, inne czasem bardzo odległe nam kultury, obserwuje zwierzęta oraz różne ciekawe zjawiska przyrodnicze. Nela w bardzo łatwy i obrazowy sposób opowiada historie swoich podróży, w książkach są zawarte piękne zdjęcia z wypraw oraz kody QR dzięki, którym można obejrzeć filmiki, które zostały nakręcone podczas wycieczek tytułowej bohaterki. Bardzo lubię Nelę i jej opowieści, bo są one opisane w barwny i często zabawny sposób. Przytoczę jeden z żartów, które przeczytałam w książce “Nela na 3 kontynentach”:

“A zastanawiałeś się kiedyś, co powiedziałby tygrys, gdyby zobaczył lwa?

  • Ej, no co ty? Paski zgubiłeś i broda Ci wyrosła??????

A lew do tygrysa:

  • Ej, no co ty? W co ty się ubrałeś????? W piżamę???? I grzywę zgoliłeś????”

Dzięki temu, że Nela opowiedziała historię lwa i tygrysa w tak zabawny sposób, łatwiej było mi zapamiętać, że te dwa gatunki w naturalnym środowisku nigdy się nie spotkają gdyż żyją na dwóch różnych kontynentach.

Każdemu polecam książki o Neli małej Reporterce, bo dzięki nim możemy odbywać ciekawe podróże do bardzo odległych miejsc, poznawać nowe gatunki zwierząt i zrozumieć wiele zjawisk przyrodniczych. Z Nelą i jej książkami nawet długie jesienne wieczory nie są takie straszne jak się wydają.

 

 

 

Książkomolki z 17 stki (PM nr 17 w Łodzi):

Lista leczniczych książek na jesienną chandrę:

 

  1. 1. Nela „10 niesamowitych przygód Neli Burda Media Polska
  2. Porazińska Janina „Pamiętnik Czarnego Noska” Wyd. Wilga
  3. 3. Chylińska Agnieszka „Zezia i Giler” Pascal
  4. 4. Kasdepke Grzegorz „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci” Literatura
  5. 5. Brzechwa Jan „Pan Soczewka w puszczy” Wyd.Wilga

 

Na pierwszym miejscu naszej leczniczej listy na jesienną chandrę znalazła się książka: „10 niesamowitych przygód Neli”. Książkę tą wybraliśmy na długie jesienne wieczory, ponieważ w doskonały sposób przenosi nas, do innych krajów, na inne kontynenty. Książka Neli małej reporterki bardzo przypadła nam do gustu, ponieważ autorka opisuje w niej ciekawe miejsca, które odwiedziła, przyrodę i zwierzęta, które podczas swoich podróży zaobserwowała. W książce jest też wiele pięknych, kolorowych zdjęć, które, pozwalają nam bliżej poznać nieznany nam świat. Będziemy ją czytać w długie jesienne wieczory aby przenieś się myślami w inne nieznane nam zakątki.

 

Od deski do deski (SP nr 173 w Łodzi):

Lista książek, które pomagają przetrwać jesienne dni:

Lista książek, które pomagają przetrwać jesienne dni:

  1. „Akademia pana Kleksa” – Jan Brzechwa
  2. „Mikołajek” – Goscinny Rene, Sempe Jean- Jacques
  3. „Dziennik Cwaniaczka” – Jeff Kinney
  4. „Ania z Zielonego wzgórza” – Lucy Maud Montgomery
  5. „Dzieci z Bullerbyn” – Astrid Lindgren

„Akademia pana Kleksa” to książka bardzo ciekawa, ponieważ zawiera wiele przygód. Główny bohater, Adaś Niezgódka, jest uczniem niezwykłej, magicznej Akademii. Uczelnią tą kieruje uczony i czarodziej, pan Ambroży Kleks.

Książka bardzo dobrze nadaje się na jesienne zimne i czasem smutne dni, bo rozweselająco działają humor i czary.

 

Biedroneczki czytają książeczki (PM nr 192 w Łodzi):

 

Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki, które miały czytane w jesienne wieczory. Zdaniem dzieci jesienna książka do poduszki powinna być pełna przygód, zdarzeń i marzeń, uśmiechu i radości, emocji z lekkim dreszczykiem strachu. Taka książka, przy której nie będziemy się nudzić. Po długiej debacie i w drodze głosowania zwyciężyła książka pt. „Babula Babalunga”. Książka wywarła na Biedroneczkach ogromne wrażenie. Jest to zabawna, wciągająca i zakręcona opowieść
z pięknymi ilustracjami. Opowiada o pełnych niespodzianek przygodach rodzinki mieszkającej
w starej wilii „Nad modrym Stawem”, która wynajmuje pokoje. Wszystko się zmienia w życiu rodziny, gdy do willi „Nad Modrym Stawem”, w której mieszkają dzieci, przyjeżdża tajemnicza staruszka. Okazuje się, że staruszka  nie jest zwykłą staruszka a jest to fantastyczna osoba, pełna energii, która pływa niezależnie od pogody, łowi ryby a dzieci są nią zachwycone. Historyjka zawarta w lekturze jest bardzo wciągająca, pełna humoru i zagadek także zapraszamy do przeczytania tejże książki.

1. Joanna Jagiełło, Daniel De Latour „Babula Babalunga”

2. Grzegorz Kasdepke „Detektyw pozytywka”

3. Agnieszka Frączek „Zbaranieć można”

4. Katarzyna Ziemnicka „Hipacy chce się zakochać”

5.   Marzenna Plich-Nowak „W czasie deszczu dzieci się nudzą…?”