Pierwszym zadaniem w urodzinowej edycji Małego Książomaniaka, było stworzenie rankingu pięciu najzabawniejszych bohaterów literackich. Kluby przysłały nam wiele ciekawych zestawień książkowych żartownisiów, a także ich rysunki.

Poniżej kilka wybranych prac:

SP 114 (Klub 114-ściaków):

  1. „Pippi Langstrumpf” Astrid Lindgren

Wypowiedzi uczniów: „Śmiesznie wygląda”, „Zawsze jest śmiesznie ubrana”. „Opowiada niestworzone historie”, „Nie można się z nią nudzić”, „Pippi ma różne zwariowane pomysły”. „Pippi ma drzewo, z którego zawsze we wtorki zlatuje czekolada”.

  1. „Tytus Romek i Atomek” Henryka Chmielowskiego

Wypowiedzi dzieci: „Tytus Romek i Atomek zawsze pakują się w śmieszne kłopoty i zawsze jakoś
z nich wychodzą”.

  1. „Kicia kocia”- bohaterka książki Anity Głowińskiej

Wypowiedź uczennicy „Kicia Kocia powiedziała, że w podróż w kosmos może się ubrać w… szafę”.

  1. Asterix i Obelix

Wypowiedź dzieci: „Asterix jest gruby i nigdy nie otwiera drzwi, zawsze przez nie przechodzi niszcząc je”.

  1. Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo”

Wypowiedź dzieci: „pies Budyń chce jeść parówki… ze szczypiorkiem”.

PM 2 (Misiaki – książkowe pożeraki):

  1. PIPPI  POŃCZOSZANKA– Z KSIĄŻEK AUTORSTWA ASTRID LINDGREN, WYD. NASZA KSIĘGARNIA

Pippi Pończoszanka to wesoła ruda dziewczynka, którą kochają starzy i młodzi. Jej oryginalny wygląd oraz niezwykłe umiejętności radzenia sobie w świecie dorosłych wprawiają w zaciekawienie wszystkich, którzy choć trochę o niej słyszeli. Wesoła małpka Pan Nilsson oraz koń i dwójka przyjaciół ekscentrycznej Pippi bawią i uczą jednocześnie wszystkie dzieci. Któżby nie chciał przeżyć tylu ciekawych przygód tej przezabawnej rozrabiary?

  1. MAMA MU– Z KSIĄŻEK SZWEDZKIEJ PISARKI JUJJI WIESLANDER, WYD. ZAKAMARKI

Mama Mu to postać nietuzinkowa. To niezwykła mama krowa, która wspina się po drzewie, huśta na huśtawce i jeździ na rowerze. Dzieci ją uwielbiają i niedowierzają, że krowa potrafi takie rzeczy. W naszej grupie dzieci 3 i 4-letnich  to jedna
z najzabawniejszych postaci, która zapoczątkowała zwyczaj codziennej relaksacji
z książką. Nasi mali podopieczni z prędkością światła układają się na dywanie, by posłuchać o przygodach tej  przezabawnej krowy, choćby kilka razy tej samej historii……

  1. MURZYNEK BAMBO– AUTORSTWA JULIANA TUWIMA

Murzynek Bambo to wspaniała postać- ulubieniec małych dzieci. Jest wesoły, radosny, psotny i chyba właśnie tym zjednał sobie maluchów z naszego przedszkola. Dzieciaki recytują ten wierszyk na zawołanie i zazdroszczą naszemu ciemnoskóremu bohaterowi możliwości szybkiej ucieczki na drzewo przed mamą!

  1. STEFEK BURCZYMUCHA– AUTORTWA MARII KONOPNICKIEJ

Bohaterski Stefek, który nie boi się niczego ma niezwykłą wyobraźnię. Motywuje naszych przedszkolnych milusińskich do bohaterskich czynów….Wszyscy chyba możemy mu pozazdrościć wysokiego mniemania o sobie. Zabawny chłopczyk z zadartym nosem zjednał sobie niejednego zucha z naszego przedszkola.

  1. ELMER-WIELKA KSIĘGA PRZYGÓD, AUTOR: DAVID MCKEE, GRUPA WYDAWNICZA PUBLIKAT

Elmer to wesoły i sympatyczny słoń w kratkę, ulubieniec wszystkich przedszkolaków na całym świecie! Elmer rozbawia nas i uczy. W jednej z książeczek o przygodach Elmera daje maluchom mądre przesłanie: „Nie trzeba się wyróżniać, żeby być wyjątkowym”.
O takim przyjacielu marzy każde dziecko, a nawet dorosły!!!

SP 83 (Białe kruki):

  1. Pan Kleks

Wybraliśmy Ambrożego Kleksa, ponieważ jest kochany i potrafi dosłownie wszystko. Jest śmiesznie ubrany i prowadzi czytelnika przez zaczarowany świat dziecięcej wyobraźni i fantazji

2.Pippi Pończoszanka

Pippi Pończoszanka swoimi przygodami wprowadza nas w swój niesamowity świat wyobraźni – najprawdziwszych, zdumiewających faktów, uzupełnianych gdzie potrzeba zgrabnymi kłamstewkami…

Posiada niezwykłe umiejętności, szczególny wygląd, no i swój znak firmowy – ogromną siłę.

3 Pinokio

Pinokio to niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć, a także czuć.

Rusza w świat, uciekając od ojca, zapędza się w kłamstwa, poznaje co to głód pieniądza i samotność… Naprawiając swe czyny, dobrymi uczynkami pokazuje, że ma gorące serce i potrafi kochać, zasługuje w końcu na to, iż wróżka przemienia go w prawdziwego chłopca…

  1. Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek  jest to grubiutki pluszowy miś „o bardzo małym rozumku”. Naiwny i niezbyt mądry, ale bardzo sympatyczny, życzliwy i uczynny.

  1. Koszmarny Karolek

Koszmarny Karolek ma bardzo koszmarne pomysły, ale bardzo śmieszne.

SP 1 (Książkowe mole)

SP 199 (Pożeracze liter)

PM 200 (Czytające kotki):

  1. Grzegorz Kasdepke „Horror, czyli skąd się biorą dzieci”. Jest dużo bohaterów, m.in. wychowawczyni grupy przedszkolnej Pani Miłka oraz jej wychowankowie (Grześ, Rozalka, Bodzio, Rozalka…). Jest tam dużo akcji i humoru. Pani Miłka mówi dzieciom jak należy się zachowywać. Uczy dzieci współczucia, sprawiedliwości, wytrwałości, szacunku, odwagi i uczciwości. Każdego dnia rozmowa na ważny temat wychodzi ze spontanicznej zabawy lub zachowania przedszkolaków. Dzieci dowiadują się w zabawny sposób skąd się biorą dzieci: rosną jak kwiatki podlewane wodą, przynosi je Święty Mikołaj pod choinkę, a może listonosz z listami, są w Kinder niespodziance, rodzice zamawiają na allegro, a może znajdują w kapuście lub kupują w sklepie…
  2. Julian Tuwim „Dyzio marzyciel”. Główny bohater Dyzio leży na łące i nic nie robi tylko ręką sięga po smakołyki. Dzieci śmiały się i żartowały z leniuszka i łakomczuszka. Wielu z nich wyobraża sobie, że fajnie byłoby gdyby życie tak wyglądało.
  3. Julian Tuwim „Okulary”. Pan Hilary pewnego dnia zgubił swoje okulary. Szukał ich w zabawny sposób i prawie przewrócił dom do góry nogami. Dzieci doszły do wniosku, że panika i pośpiech podczas szukania zguby powoduje wiele kłopotów. Wystarczy usiąść i spokojnie pomyśleć, a nawet spojrzeć w lustro.
  4. Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”. Dzieciom podobał się humorystyczny sposób, w jaki autor wiersza opisał kontakty między zazdrosnymi sąsiadami mieszkającymi w jednym domu.
  5. „Pan Pierdziołka spadł ze stołka” – powtarzanki i śpiewanki, to książeczka, przy której dzieci zauważyli wiele śmiesznych bohaterów, z którymi śmieją się i wygłupiają. Lubią słuchać wierszyków, rymowanek, ponieważ łatwo zapamiętują, śpiewają, a nawet uczą się liczyć.

W każdej książeczce (wierszyku, opowiadaniu) jest humor, którego nie da się przeoczyć. Dostarcza wiele wrażeń, a przy okazji przedstawiają „coś ważnego”.

SP 199 (Eko-czytacze):