Klub „Żabki kumają, bo książki czytają”
Przedszkole Miejskie 200 w Łodzi
„Wakacje detektywa Pozytywki” Grzegorz Kasdepke
Gdy opiekunka Klubu „Żabki” poprosiła dzieci żeby przyniosły do przedszkola książkę, którą zabiorą na wakacje, by mogły wspólnie wybrać tę jedną, którą Klub poleci innym Małym Ksiązkomaniakaom, okazało się, że aż pięć Żabek przyniosło „Detektywa Pozytywkę”!!! W związku z tym ani głosowanie, ani debata się nie odbyły – wybór był prosty, wygrała książka „Wakacje detektywa Pozytywki”.
Dzieci bardzo lubią przygody Detektywa i jego agencję detektywistyczną „Różowe okulary” Cały czas śledzimy przygody, oraz zagadki rozwiązywane przez niego i dlatego polecamy tę książkę innym!
Klub „Biedroneczki czytają książeczki”
Przedszkole Miejskie nr 192 w Łodzi
„Hotel pod Twarożkiem” Agnieszka Stelmaszyk
Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki, które towarzyszyły im podczas wakacji. Książki przynoszone przez dzieci były również czytane przez panie nauczycielki.
Zdaniem dzieci wakacyjna książka powinna być o wakacjach. Pełna przygód, uśmiechu i radości. Pełna zdarzeń i marzeń. Taka książka, przy której nie będziemy się nudzić. Po długiej debacie i w drodze głosowania zwyciężyła książka pt. „Hotel pod twarożkiem”. Książka wywarła na Biedroneczkach ogromne wrażenie. Jest to zabawna, wciągająca i zakręcona opowieść z pięknymi ilustracjami. Opowiada o wakacjach pełnych niespodzianek w niezwykłym Hotelu pod Twarożkiem z wesołą gromadką w nim zamieszkującą.
Wszystkie dzieci z Klubu „Biedorneczki czytają książeczki” jednogłośne zaakceptowały ten wybór.
Klub „Czytające Robaczki”
IIa, Szkoła Podstawowa nr 199
„Czekoladki dla sąsiadki” Dorota Gellner
W tym roku szkolnym nasz Klub uczestniczył w klasowym projekcie „Przenośna biblioteczka – podaj dalej”. Projekt polegał na tym, że dzieci kolejno wypożyczały na tydzień teczkę z książkami i czytały je. Po tygodniu przynosiły do szkoły i „podawały dalej” kolejnemu uczniowi. W ten sposób wszystkie dzieci z naszej klasy i zarazem Klubu miały okazję obcować ze współczesnymi książkami dla dzieci, które nie są dostępne w naszej bibliotece w ilościach, które mogłaby pozwolić na jednoczesne ich wypożyczenie.
Aby wykonać zadanie 2 wypisaliśmy tytuły tych książek, nadając im numery. Klubowicze na karteczkach zapisywali numer książki, która według nich (zgodnie z treścią zadania) byłaby najlepszą książką na wakacje. Po burzliwym i pełnym emocji głosowaniu udało się wyłonić zwycięzcę – „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner.
Według opinii członków klubu „Czytające robaczki” książka ta jest zbiorem zabawnym wierszy w sam raz na wakacyjne wyjazdy, w razie niepogody poprawi nastrój i rozbawi. Utwory są krótkie, co daje możliwość czytania ulubionych utworów kilka razy. Daje również możliwość na krótkie spotkanie z książką, nie zakłócając przy tym innych wakacyjnych aktywności np. kąpieli w morzu czy budowania zamku z piasku.
Klub „Ekoczytaczy”
Szkoła Podstawowa nr 199 im. Juliana Tuwima w Łodzi
„Ściśle tajny, niewiarygodny dziennik Prosiaka” Emer Stamp
Debata „Jaką książkę zabiorę na wakacje?” odbyła się w czerwcu przed wakacjami. Klubowicze zdecydowali, że najciekawsza do zabrania na kolonie lub wczasy z rodzicami będzie książka pt.”Ściśle tajny, niewiarygodny dziennik Prosiaka”, którą napisał Emer Stamp.
„ Chcemy wziąć tę książkę na wakacje, bo jest śmieszna. Opowiada o Prosiaku, który nienawidzi kurczaków i wymyśla na nie różne plany. Dlatego nazywa je paskudami. Prosiak wpada w różne tarapaty, o których chętnie przeczytamy podczas wakacji.” Drugie miejsce w naszej debacie zajęła książka „Łezka, przerażona kotka” Hally Webb.
Klub „Białe Kruki”
Szkoła Podstawowa nr 83
„Wakacje z duchami” Adam Bahdaj
Członkinie Klubu „Białe Kruki” najpierw stworzyły listę książek najchętniej czytanych podczas wakacji. Następnym etapem była debata, którą z książek wybrać. Uczestniczki długo debatowały i wreszcie doszły do porozumienia. Członkinie „Białych Kruków” wspólnie ustaliły, iż najlepszym wakacyjnym towarzyszem każdego Małego Książkmaniaka będzie książka Adama Bahdaja „Wakacje z duchami”.
Jest ona powieścią przygodową o tematyce detektywistycznej. Napisana jest językiem zrozumiałym dla młodzieży. Opowiada o przygodach trzech przyjaciół z Warszawy: Paragona, Perełki i Mandżara. Akcja rozgrywa się w malej leśniczówce, gdzie bohaterowie spędzają wakacje. Książka Adama Bahdaja pt. „Wakacje z duchami” zrobiła na klubowiczkach duże wrażenie. Znalazło się w niej napięcie, dzięki któremu książka wydawała się coraz bardziej tajemnicza. Bohaterowie przeżyli bardzo dużo przygód, więc nie mieli czasu na nudę. Każdy dzień przynosił nowe emocje. Podsumowując całą debatę i głosowanie wybraliśmy książkę o wakacjach, książką na wakacje!
Kub Małego Książkomaniaka ze szkoły podstawowej Edukacja Przyjazna Dziecku
„Harry Potter i Zakon Feniksa” J. K. Rowling
Jako najlepszą propozycję książkową na wakacje wybraliśmy książkę „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Jest to książka tak gruba, że wystarczy nawet na najdłuższy wyjazd. Ze wszystkich części książek o przygodach Harrego ta jest najzabawniejsza, a zwłaszcza fragment, w którym tata Harrego Pottera mówi do jednego z bohaterów: „Kto chce zobaczyć jak ściągam Wycierusowi gacie?”.
Poza tym jest to książka, w której jest wiele bardzo ciekawych przygód, a do tego chyba każdy kiedyś chciał się przenieść do fantastycznego świata, w którym istnieje magia. Naszym zdaniem każdy, kto chce spędzić wakacje w towarzystwie książki, powinien wybrać piątą część przygód małego czarodzieja.
Wyboru odpowiedniej książki dokonaliśmy po długiej i emocjonującej debacie.
Klub „Książkopożeracze”
II a ze Szkoły Podstawowej nr 174
„Wąsik niechciany kotek” Holly Webb
Klub „Książkopożeraczy” po owocnej debacie wybrał książkę Holly Webb pt. „Wąsik niechciany kotek” jako najlepszą książkę na wakacje.
Uczniowie klasy II a z Klubu „Książkopożeracze” prezentowali swoje ulubione książki czytając wybrane fragmenty. Największym zainteresowaniem cieszyła się książka Holly Webb o kotku Wąsiku.
Aby zachęcić inne Kluby do przeczytania tej książki postanowiliśmy w paru słowach napisać o czym opowiada. Bohaterką książki jest Maja, która straciła ukochanego kocura Piaska i nie mogła sobie wyobrazić tego, że mogłaby mieć nowego pupila. To Piasek był najwspanialszym kotem na świecie i dziewczynka czuła, że żaden inny kot nigdy go nie zastąpi. Kotka przyjaciółki właśnie się okociła i Maja wiedziała, że nie może w nieskończoność odkładać spotkania z kociętami. Białe, puszyste kociątko jest najmniejsze i najbardziej płochliwe – Maja nadała mu imię Wąsik. Wszyscy widzą, że Maja i Wąsik są dla siebie stworzeni, ale czy dziewczynka jest już gotowa na to, by przyjąć do domu nowego kotka? … Co było dalej? Zachęcamy do lektury.
Klub „Moliki”
III b, Szkoła Podstawowa nr 33
„Magiczne drzewo – Cień smoka” Andrzej Maleszka
Tuż przed wakacjami, każdy z nas przyniósł ze sobą do klasy książkę, która jego zdaniem mogłaby stać się najlepszym przyjacielem na wakacje. Pojawiły się takie pozycje, jak: „Księga zwierząt”, „Brzechwa dzieciom”, „Mikołajek”, „Emil ze Smolandii”, „Magiczne drzewo”, „Baśnie Andersena”, „Robinson Kruzoe”, „Nowe przygody Bolka i Lolka”, „Cierpienia pięciolatka”, „Syberyjskie przygody Chmurki”, „Upiór z sąsiedztwa” oraz „Pewnego razu w Nibylandii”.Każdy klubowicz zaprezentował swój wybór, krótko motywując, dlaczego właśnie takowego dokonał. Następnie zebraliśmy się w kręgu, obejrzeliśmy wszystkie zebrane propozycje książkowe. Każda osoba zastanowiła się chwilę nad wyborem, po czym wróciliśmy do ławek i opisaliśmy bądź ułożyliśmy w głowie argumenty przemawiające za naszym wyborem. Wszyscy prezentowaliśmy swoje zdanie, uważnie słuchając siebie nawzajem i podliczając głosy. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą zostało „Magiczne drzewo – Cień smoka”. Na czternaścioro klubowiczów, sześcioro uznało, że tę właśnie książkę zechciałoby zabrać ze sobą na wakacje. Uzasadnieniem było to, że jest przygodowa, interesująca, śmieszna, pomysłowa i posiada ciekawe ilustracje. Książka została okrzyknięta „WAKACYJNYM ZWYCIĘZCĄ 2015”. Na kolejnym miejscu ex aequo uplasowały się: „Cierpienia sięciolatka” oraz „Pewnego razu w Nibylandii”. Z twarzy członków naszego Klubu można było wyczytać, że nastawili się na wakacje z książkami 😉
Klub „Od deski do deski”
Szkoła Podstawowa nr 173
„Kapelusz za sto tysięcy” Adam Bahdaj
Naszym faworytem wśród książek o wakacjach, które na wakacje zabralibyśmy na pewno, jest „Kapelusz za sto tysięcy” Adama Bahdaja. Dlaczego? Po pierwsze, wydarzenia rozgrywają się właśnie latem w małej miejscowości o nazwie Nieborze. Po drugie, książka ta pokazuje, że kolejny wakacyjny pobyt w tym samym miejscu wcale nie musi być nudny!
Główna bohaterka powieści to Krystyna Cuchowska zwana przez wszystkich Dziewiątką. Uważa ona, że powinna być chłopcem, a nie dziewczynką. Jest przywódczynią gangu
z warszawskiej Saskiej Kępy. Kiedy przyjeżdża do Nieborza, początkowo trochę się nudzi. Szybko jednak o nudzie zapomina. A wszystko zaczyna się od przypadkowej zamiany kapeluszy, z których jeden najpierw mało wart, z dnia na dzień staje się wart 100 tysięcy albo i więcej…
Nie było nam łatwo zdecydować, którą książkę wybierzemy. Urządziliśmy więc burzę mózgów i udało nam się wybrać dwa równorzędne typy. Jednak wtedy musieliśmy już poprosić o pomoc nasze polonistki. 🙂 Tak więc, wobec braku jednomyślności członków Klubu, czy naszą książką na wakacje będzie „Sekret Wielkiego Mistrza”, czy „Kapelusz za 100 tysięcy” zdecydowały głosy oddane przez naszą wychowawczynię oraz panią bibliotekarkę!
Klub Małego Książkomaniaka
Szkoła Podstawowa nr 34 w Łodzi
„Baśniobór” Brandon Mull
Po burzliwej debacie zdecydowaliśmy, że Baśniobór autorstwa Brandona Mulla, to książka, którą poleciłybyśmy swoim rówieśnikom na wakacje, może dlatego, że ta opowieść toczy się właśnie w wakacje. Głównymi bohaterami jest rodzeństwo: Kendra i Seth Sorenson. Seth to kłótliwy, ale odważny i sprytny chłopak, często łamie zasady utworzone przez dziadka. Kendra jest zupełnym przeciwieństwem swojego brata. Jest ona bardzo spokojną i troskliwą osobą. Młodzi Sorensonowie przyjeżdżają do dziadków, ale babcia Ruth wyjechała do ciotki. Pod nieobecność dziadka dzieci piją zaczarowane mleko, które pozwala im widzieć… no właśnie, co? Tego będziecie musieli się dowiedzieć czytając książkę. Miłego czytania!
Klub Małego Książkomaniaka
klasa IV ze Szkoły Podstawowej nr 174
„Nowe przygody Mikołajka” J.J. Sempe i R. Gościnny
Nasza Drużyna właściwie jednogłośnie zdecydowała się uznać „Nowe przygody Mikołajka” za książkę idealną na wakacje. Metoda głosowania? Przez aplauz! 🙂 Propozycja Norberta nie spotkała się z żadnym głosem sprzeciwu. Lektura z klasy IV dobrze zapisała się w naszej pamięci.
A oto nasze uzasadnienie:
Książkomaniacy z klasy IV SP 174 polecają książkę J.J. Sempe i R. Gościnnego pt. „Nowe przygody Mikołajka” jako idealną wakacyjną lekturę. Opowiada ona o życiu chłopca w wieku szkolnym, który ma sporo zwariowanych pomysłów (bo kto goli misia maszynką taty?!), lubi dobrą zabawę z kumplami i nie przepada za szkołą. Jak każdemu zdarza mu się być niesympatycznym i marudnym dzieciakiem, jednak zwykle jest on pogodną i energiczną osobą. Choć tom jego przygód waży wiele, to czyta się go lekko. Te krótkie opowiastki to idealne „poczytajki” na plażę czy do pociągu.