W zadaniu 3, pod nazwą „Kanon lektur Książkomaniaka”, Kluby miały przygotować listę co najmniej10 książek, które poleciłyby do przeczytania innym dzieciom.

Jak zawsze wszystkie Kluby, które aktywnie uczestniczą w naszej akcji, doskonale wywiązały się z zadania! Dziękujemy!

Poniżej przedstawiamy wybrane listy książek nadesłane przez Kluby Małego Książkomaniaka.

Propozycja  10 książek, które Klub Małego Książkomaniaka „Białe kruki” ze Szkoły Podstawowej nr 83 poleca do poczytania:

  1. „Bajka o czasie” Elizy Piotrowskiej opowiadao czasie. Autorka opisuje tu dwie rodziny, jedna mieszka w Zegarowie Dolnym, gdzie dzieci miały mnóstwo czasu na rozmowy z rodzicami i długie spacery z Bobikiem, a dzieci z Zegarowa Górnego niestety w ogóle nie miały czasu. Odebrały im go telefony komórkowe i drogi telewizor. Jest to książka, która może pomóc nam w dostrzeganiu tego, co mamy, a czego nie, i co powinniśmy zmienić.
  2. „Ada strażniczka skarbu” Grażyny Bąkiewicz opowiada o nastoletniej Adzie, która odkrywa tajemnice własnej rodziny i zamku, w którym mieszka. Bardzo ciekawa książka!
  3. „Duch starej kamienicy” Anny Onichimowskiej opowiada zabawnym duchu Maćku i jego przygodach. Jeżeli ktoś lubi takie książki, zachęcamy do poczytania. Bardzo zajmująca i zabawna książka.
  4. „Lustro pana Grymasa” Doroty Terakowskiej jest opowieścią o czarodziejskim lustrze. Lustro zostało kupione w tajemniczym sklepie pana Grymasa. Odbija ono dziwny świat, który kusi i niepokoi trzynastoletnią Agatę. Poprzez czary lustra Agata trafia do fantastycznej krainy. Czytając tę książkę ani przez chwilę się nie nudzisz!
  5. „Amelia i Kuba. Godzina duchów” Rafała Kosika jest zabawną, mądrą i ciekawie opowiedzianą tajemniczą historią. Polecamy!
  6. „Dziennik Cwaniaczka” Jeff Kinnej. Autor opisuje nastolatka, który spisuje w dzienniku swoje zmagania z szkolną rzeczywistością. Tę książkę polecamy trochę starszym uczniom, dużo w niej zabawnych i dowcipnych sytuacji!
  7. „Nowe przygody Mikołajka” Rene Goscinny’ego opowiada o przygodach małego nicponia, który choć stara się być grzecznym i tak cały czas rozrabia. Książka jest bardzo zabawna i zawsze nas rozwesela.
  8. „Sekret Bizona” Anity Głowińskiej jest książką o niesamowitych przygodach trójki przyjaciół. Jest bardzo zabawna!
  9. „Jestem super-Mateuszek” Elviry Lindo jest to opowiadanie o niesfornym Mateuszku i jego perypetiach w rodzinie i w szkole. Książka jest zabawna i dowcipna. Polecamy także inne książki z tej serii.
  10. „Zuźka D. Zołzik chłapie ozorem” Barbary Park przedstawia niegrzeczną dziewczynkę, która chodzi do zerówki. Książka uczy nas, że nie warto mówić wszystkiego, co się chce oraz dobrego zachowania na lekcji. Książka przeznaczona dla dzieci młodszych.

Literusie i Czytacze ze Szkoły Podstawowej nr 199 w Łodzi proponują:

 

„Kanon lektur Książkomaniaka”

 

  • Jean – Jacques Sempe, Rene Goscinny „Mikołajek”

Jak kończą się zabawy niesfornych chłopaków? Jakie pomysły mają? Czy są grzeczni? Na te pytania znajdziemy odpowiedź po przeczytaniu serii książek o Mikołajku.

  • Tove Janson „Muminki”

Bohaterowie tatuś Muminek i jego rodzina przyjaźnią się i pomagają każdemu, kto takiej pomocy potrzebuje. Gdzie mieszkają i jak wyglądają dowiesz się po przeczytaniu książki.

  • Gilbert Delahaye „Martynka”

Martynka jest dziewczynką, która poznaje świat. Wszystko ją interesuje i zadziwia.

  • Wanda Chotomska „Legendy polskie”

Historie przekazywane z pokolenia na pokolenie interesują każdego. Żeby wiedzieć jak kiedyś było i co się dawno temu zdarzyło przeczytaj je koniecznie.

  • Bracia Grimm „Cudowne baśnie”

Przygód Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki i innych bohaterów baśni można słuchać wiele razy i zawsze nas zaciekawią. Czy zgadzasz się z nami?

  • Joanna Papuzińska „Jak się koty urodziły”

Jeśli lubisz wyjeżdżać na wieś to ta książka jest dla Ciebie. Tam wszystko jest niezwykłe, a prawdziwe. Przeczytaj i przyznasz nam rację.

  • Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka”

Mama na wszystko znajdzie radę. Jest jak czarodziejka, bo potrafi bawić się jak dziecko, a przecież jest mamą.

  • Joanna Porazińska „Szewczyk Dratewka”

Gdy musisz wykonać jakieś zadanie i chcesz otrzymać nagrodę to możesz poczuć się tak, jak bohater tej książki. Jakie zadnia i dlaczego musiał wykonać dzielny Szewczyk dowiesz się gdy przeczytasz książkę.

  • Marcin Brykczyński „12 kolorów”

Każdy z wybranych przez Ciebie wierszyków – kolorów ma swoją tajemnicę. Możesz wybrać jeden z kolorów i Twoja wyobraźnia odkryje wszystko.

  • Beata Ostrowicka „Franuś gdzie ty masz głowę i inne opowiadania”

Jakie ważne sprawy mają najmłodsi czytelnicy? Dowiemy się, gdy posłuchamy opowiadań, a później będziemy o tym mogli porozmawiać czy nasze sprawy są równie ważne, a może podobnie ważne

„Kanon lektur Książkomaniaka”

 

Klub Małego Książkomaniaka SP 141

 

  1. „Kubuś Puchatek” A.A. Milne – Książka uczy dobrych manier. Opowiada o przyjaźni i braterstwie.
  2. „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownacka – Bardzo ciekawa lektura mówiąca o perypetiach plastelinowego ludka oraz jego przyjaciół z piórnika.
  3. „Z piaskownicy w świat!” G. Kasdepke – Książka poprzez zabawę uczy o kulturze i obyczajach w różnych państwach.
  4. „Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu” G. Kasdepke – To pełna humoru lektura, która ma za zadanie uczulić dzieci na czyhające w domu zagrożenia.
  5. „Czarna owieczka” J. Grabowski – To wesołe opowiadanie o przywiązaniu i przyjaznym stosunku ludzi i zwierząt.
  6. Jesień liścia Jasia” L. Buscalia – To piękna opowieść o życiu i o przemijaniu.
  7. „Zaczarowana zagroda” A. i Cz. Centkiewiczowie – Opowiadanie jest pełne humoru. Przedstawia perypetie grupy polarników i gromadki sprytnych pingwinów.
  8. „Pan Kuleczka” W. Widłak – Książka jest ciekawa, z humorem opowiada o przygodach mieszkańców ulicy Czereśniowej.
  9. „Karolcia” M. Krüger – Książka opowiada o sile dziecięcej wyobraźni.

10.„Brzechwa dzieciom” J. Brzechwa – To zbiór wierszy dla dzieci w stylu żartobliwo-satyrycznym, które poprzez zabawę słowem ukazują pogodny i wesoły świat, ale również ludzkie przywary.

Klub „Zaczytani”, Szkoła Podstawowa nr 1

 

„Kanon lektur Książkomaniaka”, czyli nasza lista wymarzonych lektur szkolnych:

 

  1. J.J.Sempe i R.Goscinny „Mikołajek”

Jest to seria bardzo śmiesznych książek. Dzięki nim poznajemy tok myślenia małego i niezbyt grzecznego dziecka.

  1. J.R.R. Tolkien „Władca pierścieni”

Bohaterowie odbywają długą podróż w świecie ludzi, elfów, krasnoludów i hobbitów. Książka uczy, że należy dbać o nasz świat.

  1. J.K.Rowling „Harry Potter”

To bardzo znana już powieść o przygodach młodego czarodzieja. Świetne połączenie świata czarodziejów i mugoli.

  1. T.Dearry „Strrraszna historia”

Uczy historii w śmieszny, ciekawy i przystępny sposób. Mówi o rzeczach, których nie ma na lekcjach.

  1. G.Bąkiewicz „Korniszonek”

Głownym bohaterem tej książki jest chłopiec, który stroni od nauki. To trochę jak niektórzy z nas.

6.J.Olech „Dynastia Miziołków”

Ta książka jest napisana śmiesznym, ciekawym językiem. I opowiada o Miziołku i jego sympatycznej rodzinie.

7.B.Mull „Baśniobór”

To seria książek o rodzeństwie, które spędza wakacje u dziadków i odkrywa tajemniczy rezerwat- Baśniobór, miejsce pełne dziwnych stworzeń i niebezpieczeństw.

  1. A.Stelmaszyk „Kroniki Archeo”

Bohaterowie odnajdują różne skarby na przykład zagubiony klejnot Nefertiti. Wciąga i trzyma w napięciu.

  1. J.Kinney „Dziennik cwaniaczka”

Książka jest zabawna i ciekawa. Zawiera dużo śmiesznych obrazków, historyjek i komiksów.

  1. Z.Nienacki „Pan samochodzik”

Tytułowy Pan Samochodzik to specjalista od ochrony skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości. Spotykają go niezwykłe przygody pokazane w barwny sposób.

  1. F.Simon „Koszmarny Karolek”

To książka pełna humoru, równie zabawna co „Mikołajek”. Przyjemnie się ją czyta.

  1. J.Krzyżanek, M.Ciseł „Dobre maniery Cecylki Knedelek”

Po przeczytaniu tej książki dzieci będą wiedziały, jak kulturalnie się zachować w wielu sytuacjach i nauczą się dobrych manier.