W zadaniu 4, zatytułowanym „Nasz ulubiony czarny charakter to…”, Kluby musiały przedstawić swój ulubiony literacki czarny charakter i uzasadnić swój wybór. Do wykonanego zadania Kluby mogły również dołączyć rysunek przedstawiający wybranego przez nie negatywnego bohatera.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi pracami nadesłanymi przez Kluby.

 

PM 200 (Klub Czytające kotki)

„Nasz ulubiony czarny charakter to…”

Dzieci wymieniły następujące czarne charaktery:

Gargamel – „Smerfy”

Cruella – „101 dalmatyńczyków”

Macocha i siostry – „Kopciuszek”

Kret, żaba – „Calineczka”

Wilk – „Świnki trzy”

Wilk – „Czerwony Kapturek”

Czarownica – „Jaś i Małgosia”

Zła Królowa – „Królewna Śnieżka”, Królowa Śniegu”, „Śpiąca Królewna”

Władca ciem – „Biedronka i czarny kot”

Po grupowym głosowaniu Kotki wybrały jeden czarny charakter: Czarownicę z „Jasia i Małgosi”. Czarownica chciała upiec i zjeść dzieci. Chciała ukarać dzieci za to, że podjadały słodycze z jej chatki. Na szczęście do tego nie doszło i Jaś i Małgosia uratowali się i szczęśliwie wrócili do swojego domu, do rodziców.

Dzieci z klubu „Czytające kotki” dzięki temu czarnemu charakterowi nauczyły się, że nie wolno oddalać się od rodziców, chodzić samemu po lesie i nie należy objadać się słodyczami.

SP 173 (Klub Od deski do deski)

Voldemort to główny czarny charakter książek z serii o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling. Naprawdę nazywa się Tom Marvolo Riddle. Stoi na czele wszystkich śmierciożerców. Jego rodzicami byli Tom Riddle (senior) i Meropa Gaunt. Voldemort jest bardzo dalekim krewnym Harry’ego.

Lord Voldemort nie ma przyjemnej powierzchowności. Jego wygląd wskazuje na wyniszczenie organizmu: łysa czaszka, tylko szczątkowe fragmenty nosa, wychudzenie i biała skóra. W dodatku długie paznokcie i prawie czarne zęby. Ubiera się w czarne szaty. Całość budzi niechęć i strach.

Na uwagę zasługuje jego niezwykły talent do czarowania i rzucania uroków. Posiadł też inną unikalną umiejętność, czyli rozumienie i posługiwanie się językiem węży. Obydwa te talenty przejawiał od dziecka. Jest osobą dobrze wykształconą.

Jego ogromnymi wadami są brutalność, chęć zemsty i osiąganie celów za wszelką cenę. Przykładami tego są: zabicie rodziców Harry’ego, zniszczenie Ministerstwa Magii i Czarodziei czy atak podczas mistrzostw quidditcha.

Ten, którego imienia nie wolno wymawiać postrzegany jest jako osoba okropna i o złym usposobieniu.

Naszym zdaniem Mroczny Pan jest świetnie wymyśloną, lecz złą do szpiku kości postacią. Wybraliśmy go, ponieważ jest intrygujący, tajemniczy i stworzony z wielką fantazją.

SP 83 (Klub Białe kruki)

Ulubionym czarnym charakterem naszego klubu została Królowa Śniegu z baśni Hansa Christiana Andersena.

Królowa Śniegu była cała biała. Jej usta były niebieskie, a oczy czarne. Miała zimne i złe serce. Na głowie nosiła dużą kolczastą koronę zrobioną z sopli lodu. Nosiła długi futrzany płaszcz z kawałkami lodu, a także białą pelerynę przyczepioną do ramion.

Królowa Śniegu to jedna z najbardziej bezwzględnych postaci literackich, której obce były jakiekolwiek ciepłe, serdeczne uczucia. Chciała pozyskać chłopca Kaja dla swych niecnych uczynków. Wybraliśmy tę postać, ponieważ była piękna, ale miała złe i lodowate serce.

SP 199 (Klub Pożeracze liter)

Nasz ulubiony czarny charakter to Baba Jaga z bajki „Jaś i Małgosia”. Baba Jaga była brzydka, miała bąble na twarzy i chustę na głowie. Miała rozczochrane włosy, czarne ubranie i była prawie ślepa. Baba Jaga miała zielonkawą twarz i włosy.

Ta czarna postać była przekonująca, udawała starszą miłą panią, żeby zwabić do siebie dzieci. Była stara i słaba, ale podstępna. Była niemiła i wścibska.

Baba Jaga była zła, chciała wrzucić do pieca Jasia i Małgosię, ale dzieci były od niej sprytniejsze i udało im się ją pokonać. Baba Jaga miała duży dom z piernika i różnych smakołyków ponieważ była bogata. Cały swój majątek zdobyła okradając innych dobrych ludzi.

Baba Jaga to nasz ulubiony czarny charakter, bo bajka o niej uczy wszystkich, że nie wolno ufać nieznajomym. Chociaż mają piękne rzeczy dla nas to mogą okazać się bardzo złymi ludźmi.

PM 221 (Klub Książkowych Odkrywców) 

„Nasz ulubiony czarny charakter to…”

Przedszkolaki z Klubu Książkowych Odkrywców uznały, że ich ulubionym czarnym charakterem jest wilk. Ta postać występuje w bajkach lubianych przez wszystkie dzieci tj. „Czerwony Kapturek”, „Trzy Świnki”, „O wilku i siedmiu koźlątkach”. Klubowicze uważają, że wilk jest najciekawszym czarnym charakterem, ponieważ jest sprytny i przebiegły. Dzięki niemu bajki są dużo bardziej interesujące. W ostatnich dniach przypomnieliśmy sobie treść tych bajek, a następnie stworzyliśmy plakat opisujący postać wilka. Dzieci wykonały również prace plastyczne przedstawiające ich ulubiony czarny charakter.

PM 192 (Klub Biedroneczki czytają książeczki)

 

„Nasz ulubiony czarny charakter to…”

Wilk, bo jest……………

Laura – sprytny

Tosia – przebiegły

Antosia – okrutny

Tymek – czarny

Staś – żarłoczny, bo zjadł babcię i Czerwonego Kapturka

Lila – chciwy

Zuzia – nieładny

Jula – brzydki

Michalina – oszustem

Tola – przymilający

Gabrysia – szarobury

Ola M. – groźny

Ola S. – zły

Natalia – okrutny

Kacper – niegrzeczny

Wiktoria – kłamczuchem

Maja – podstępny

Alan – niedobry

Kim – dziwny

Dawid – podły

Jaś – okropny

 

Dzieci wybrały akurat tego bohatera literackiego, ponieważ wilk wyrządził najwięcej krzywdy innym. Oprócz Czerwonego Kapturka i babci zjadł jeszcze koźlątka oraz miał chrapkę na świnki. Do każdej bajki wprowadza niepokój. Zarówno jego wygląd nie przypadł dzieciom do gustu, jak i jego niepoprawne zachowanie. Wilk budzi w dzieciach strach i przerażenie. Nie ma przyjaciół a to świadczy o tym, że jest zły.