W zadaniu numer 4, zatytułowanym „Oceń książkę po okładce”, Klubowicze musieli wybrać najlepszą ich zdaniem, okładkę książki dla dzieci/młodzieży.

Sposób wyboru był dowolny – np. głosowanie, debata. Każdy Klub musiał nadesłać sprawozdanie z przeprowadzonej akcji z opisem sposobu wyboru i jego uzasadnieniem

Dziękujemy wszystkim Klubom za nadesłanie zadania 4.

Poniżej przedstawiamy wybrane sprawozdania:

 

 

Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Integracyjnymi

Klub „Moliki”

 

Nasz klub „Moliki” dokonał wyboru najciekawszej, naszym zdaniem, okładki. Dzieci przyniosły książki z ulubionymi okładkami. Każdy klubowicz krótko uzasadniał swój wybór. Pozostali członkowie z uwagą słuchali oraz przyglądali się prezentowanej okładce. Następnie przystąpiliśmy do dwuetapowego głosowania. Spośród wszystkich okładek pozostawiliśmy te, które uzyskały największą liczbę głosów oraz przystąpiliśmy do kolejnego głosowania. Spośród książek: „Pinokio”, „Bolek i Lolek”, „Grzywą malowane”, „Bajeczki naszego dzieciństwa” oraz „ Puszek” największą liczbę głosów uzyskała okładka książki Agaty Widzowskiej-Pasiak pt: „Grzywą malowane”. Uczniowie swój wybór argumentowali tym, że są miłośnikami zwierząt/koni. Koń przedstawiony na okładce ma pięknie rozłożoną grzywę, ilustrator bardzo ładnie go przedstawił. Członkom klubu spodobał się również zielony kolor okładki, który idealnie komponuje się z przepiękną głową konia o delikatnych chrapach (tu zostało użyte fachowe nazewnictwo 😉 ). Kolejnym argumentem było to, że jak tylko zobaczyły tą okładkę zapragnęły przerysować przedstawionego na niej konia.

 

 

Klub „EKO-CZYTACZY” ze Szkoły Podstawowej nr 199 im. Juliana Tuwima w Łodzi przeprowadził klasową debatę na temat najciekawszych okładek naszych ulubionych książek. Wybraliśmy okładkę książki Pawła Beręsewicza „Czy wojna jest dla dziewczyn?”.

Wybraliśmy właśnie tę okładkę, ponieważ ilustracje na niej przedstawione dają nam informację, że jest to książka dla dziewczynek i dla chłopców. Na okładce widać samoloty oraz postać dziewczynki, bohaterki tej ciekawej książki.

 

 

Klub Książkomaniaka „Od deski do deski” SP 173 Łódź

„Oceń książkę po okładce”

 

Na półkach w księgarniach znajduje się sporo książek o ciekawych okładkach. Ich zadaniem jest zachęcenie czytelnika do sięgnięcia po nie. Często sami kupujemy książkę, bo zachęciła nas właśnie okładka.Wybór tej, naszym zdaniem, najciekawszej nie był łatwy. Członkowie klubu prezentowali swoje propozycje i wspólnie wybraliśmy „Opowieści z Narnii. Srebrne Krzesło”autorstwa C.S.Lewisa. To czwarta część cyklu. Na okładce przenosimy się do korytarza w gotyckim zamku. Jego podłoga jest w biało-niebieską szachownicę. Ogromne okna nie mają szyb. Tworzą ażurową ścianę. Łukowaty sufit podpierają kolumny. W centralnej części okładki znajduje się srebrne, bogato zdobione krzesło z oparciem i siedziskiem w kolorze purpury. Przypomina ono tron. Odgrywa ono ważną rolę w książce. Zza krzesła atakuje patrzącego wielki, zielony wąż. Jego pysk jest otwarty. Wąż nie jest zwyczajny, bo atakuje z powietrza. Na dole okładki widzimy też łagodny pysk Aslana. Jego rysy rozmywają się, jakby był duchem.

Okładka ta podoba nam się, gdyż oprócz tego, że jest ładna, niesie z sobą zapowiedź przygody. Przygody, w której dobro będzie walczyć ze złem, prawowita władza zostanie zagrożona, a cały świat przeniknie magia – ta dobra i ta zła. Wiele konturów na okładce jest rozmytych, nie w pełni widocznych. To jakby zapowiedź tajemnicy, której rozwiązanie przyniesie treść książki. Wszystko to sprawia, że wybraliśmy właśnie tę, a nie inną okładkę.

 

 

Klub „Biedroneczki czytają książeczki” Przedszkole Miejskie nr 192 w Łodzi

Zadanie 4„Oceń książkę po okładce”

 

20.10.2014r dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki. Spośród danych książek musiały wybrać tę jedną jedyną, która ich zdaniem była najładniejsza i najlepsza, oceniając jej okładkę. Najpierw debatowaliśmy, a potem przystąpiliśmy do głosowania. W drodze głosowania zwyciężyła okładka książki pt. „Mała Syrenka”. Wszystkie dzieci jednogłośne zaakceptowały ten wybór.

 

 

Klub „Żabki” z Przedszkola Miejskiego nr 200 w Łodzi przeprowadził głosowanie na najlepszą okładkę książki.

Przebieg głosowania (wykonanie zadania 4) udokumentował na przesłanych zdjęciach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ilustrujących wykonanie zadania 4 przez wymienione powyżej Kluby: